Typ pleti je dôležitým ukazovateľom, ktorý vypovedá o jej celkovej kondícii. Viete, aký je rozdiel medzi typom a stavom pleti? Dôležitým ukazovateľom pri type pleti je množstvo mazu, ktorý pokožka produkuje. Typ pleti sa síce vekom zvykne meniť, ale určité dlhé obdobie (niekoľko rokov) je nemenný. Stav pleti je stav dočasný a radí sa sem napríklad akné, hyperpigmentácie či dehydratácia. Pri správnej starostlivosti a liečbe je možné stav pleti úplne zvrátiť alebo eliminovať na minimum.
Je dôležité, aby ste svoj typ pleti poznali a následne jej dopriali adekvátnu starostlivosť. Tak ako suchej pleti nebudú vyhovovať produkty na pleť mastnú, tak to platí i pri ostatných typoch. Viete koľko typov pleti existuje? Poznáte aj spôsob, ako približne svoj typ pleti zistiť?
Ak si chcete vyskladať dobrú a efektívnu rutinu, je nutné rozumieť svojej pleti a jej potrebám. To vám pomôže zistiť, aké produkty jej môžu pomôcť a aké naopak uškodiť. Všeobecne sú známe 4 typy pleti, i keď niektorí už aj citlivú pleť radia medzi typ pleti. Aj keď patríte teraz do jednej z týchto 4 kategórií, typ pleti sa vekom môže meniť. Zatiaľ čo v tínedžerskom veku má viac sklony sa mastiť, zrelú pleť už naopak môže trápiť suchosť.
Typ pleti sa delí podľa množstva mazu, ktorý pleť produkuje. Poznáme:
pleti trápi nedostatok vody aj oleja. Preto je dôležitá nielen hydratácia, ale aj výživa. Suchá pokožka sa vyznačuje svojou drsnosťou, jemnými ale viditeľnými linkami a červenými miestami. Môže byť ľahko podráždená či zapálená, často je cítiť pnutie a popraskanie pokožky. Stav suchej pleti sa môže zhoršovať v zime pri chladnom počasí, nevhodne zvolenou skin care (príliš abrazívne a agresívne produkty) a tiež starnutím. Suchú pleť má i menej viditeľné póry. Prospešné látky naformulované v kozmetických produktoch pre suchú pleť sú napríklad urea (reguluje vlhkosť v pokožke, uľavuje od pnutia či svrbenia), ceramidy (hydratácia pokožky, posilnenie kožnej bariéry), glycerín (humektant, viaže na seba vodu a pokožku hydratuje), kyselina hyalurónová (dokáže na seba naviazať až 1000 násobok svojej hmotnosti vody a tým ju udržiava hydratovanú), bambucké maslo, lanolín, výživné oleje a skvalán (okluzíva – v pokožke „uzamknú“ vlhkosť a zabraňujú strate vody).
pleti, alebo inak povedané aj ideálny typ. Pleť nie je príliš mastná, ani príliš suchá, póry sú málo viditeľné. Vekom sa však normálny typ pleti môže približovať alebo zmeniť úplne na suchý typ pleti. Dôležité je udržiavať pleť v dobrej kondícii a áno, aj tento typ pleti potrebuje adekvátnu starostlivosť. Prospešné látky naformulované v kozmetických produktoch pre normálnu pleť sú napríklad kyselina hyalurónová (humektant, výborná hydratácia zvonku i zvnútra pokožky), aloe vera (viaže na seba vodu a hydratuje pokožku), ceramidy (posilnenie a udržanie zdravej kožnej bariéry), glycerín, niacinamide (hydratuje, zlepšuje funkciu ochrannej bariéry) či centella asiatica (antioxidačné vlastnosti, podporuje produkciu kolagénu a pleť hydratuje).
pleti je najviac rozšírený. Vyznačuje sa suchými (najčastejšie líca) a mastnými (najčastejšie T-zóna) miestami na pleti. Póry pri tomto type pleti sú viac viditeľné v oblasti nosa, čela či brady a naopak menej viditeľné na suchých častiach pleti. Starostlivosť často zahŕňa samostatnú starostlivosť o mastné a samostatnú starostlivosť o suché partie tváre. Tento typ má i častejšie sklony k dehydratácii vzhľadom na dva odlišné typy, ktoré zastrešuje. Prospešné látky naformulované v kozmetických produktoch pre zmiešanú pleť sú napríklad niacinamide (regulácia kožného mazu a zároveň hydratácia a posilnenie kožnej bariéry), aloe vera, glycerín, alfa a beta hydroxy kyseliny (AHA/BHA) (exfoliačné kyseliny, ktoré exfoliujú pleť zvonku – AHA – alebo čistia póry do hĺbky – BHA), extrakt zo zeleného čaju (antioxidant, redukuje začervenia a má hydratačnú schopnosť) a kyselina hyalurónová (pleť zvlhčuje a hydratuje).
pleti má predispozíciu k upchávaniu pórov, tvorbe čiernych a bielych bodiek a rôznych iných typov vyrážok. Póry sú naozaj viditeľné a rozšírené, pleť je mastná a lesklá. Môže sa zhoršiť hormonálnymi zmenami a tiež počas stresových období. Postupom veku by sa produkcia mazu mala postupne znižovať. Hlavným cieľom v starostlivosti o mastnú pokožku by mala byť redukcia a kontrola mazu a prevencia pred upchávaním pórov a následnými vyrážkami. Nie je príliš vhodné mastnú pokožku vysušovať kozmetickými prípravkami, pretože môže prísť k dehydratácii. Výsledkom dehydratácie mastnej pleti je častokrát ešte vyššia produkcia mazu, keďže pleť sa tak bráni. Aj mastná pleť potrebuje adekvátnu hydratáciu. Prospešné látky naformulované v kozmetických produktoch sú napríklad niacinamide (regulácia kožného mazu, protizápalové vlastnosti a tiež redukcia akné), alfa a beta hydroxykyseliny (AHA/BHA) (exfoliačné kyseliny, ktoré exfoliujú pleť zvonku – AHA – alebo čistia póry do hĺbky – BHA), aloe vera, extrakt z čajovníka (protizápalové vlastnosti) či zeleného čaju, kyselina hyalurónová (pleť zvlhčuje a hydratuje).
Vhodných látok pre každý typ pleti je viac. Poznáme aj také látky, z ktorých budú profitovať všetky typy pleti. Medzi ne patria napríklad retinoidy (vitamín A a jeho deriváty), ktoré pôsobia ako prevencia pred starnutím pleti, zlepšujú jej povrch, redukujú jemné linky či vrásky spomalením odbúravania kolagénu a zároveň stimulom k produkcii nového. Ďalej sem patria napríklad antioxidanty ako vitamín C a E, ktoré účinne bojujú proti voľným radikálom (napríklad UV žiarenie či smog) a spomaľujú proces starnutia pokožky. Keď sa pozriem na prírodné extrakty, tak napríklad extrakt z portulaci zeleninovej má silné antioxidačné vlastnosti a bojuje proti voľným radikálom, ktoré narúšajú ochrannú bariéru pokožky. Obsahuje cenné antioxidanty A, B1, B2 a C, ktoré neutralizujú voľné radikály a zabraňujú vzniku vrások. Taktiež významne napomáha pri hyperpigmentácii, pretože bráni syntéze melanínových pigmentov. A nemožno zabudnúť ani na vitamíny skupiny B, napríklad už spomínaný niacinamide ako vitamín B3, alebo aj pantothenic acid (vitamín B5). Panthenol je provitamín B5 a je to účinný humektant (zvlhčuje a viaže na seba vlhkosť), stabilizuje kožnú bariéru a znižuje prirodzenú stratu vody cez našu pokožku do okolia.
Odlíčte sa a vyčistite si pleť gélom alebo prípravkom na báze vody. Nenanášajte ďalšie prípravky, nechajte pokožku iba vyčistenú bez vrstvenia ďalšej rutiny, a po cca 30-60 minútach sa pozrite do zrkadla a zanalyzujte si svoju pleť. Ak:
Niektorí vedia vyčítať svoj typ či aktuálny stav pleti ráno, po zobudení, niektorí naopak večer. Vyskúšajte si to v rôznych situáciách a zmapujte si svoju pokožku.