Zjednotenie, rozjasnenie alebo zosvetlenie?

Viete, čo je to tón pleti? Ako sa dá dosiahnúť jeho zjednotenie? A čo takto pleť rozjasniť či zosvetliť farebné nerovnosti? V niektorých prípadoch môžu byť kozmetické výrobky veľmi nápomocné. Ako sa dá dosiahnúť zdravý „glow“ pokožky?

Tón pleti alebo rozjasnenie pleti spočíva v zjednotení rôznych podtónov. Je absolútne prirodzené, že pokožka môže mať rôzne podtóny – niekde je sivastá, inde svetlá, niekde tmavšia prípadne začervenanejšia, do ružovkasta. V tomto prípade sa dá tón pleti alebo celkovo pleť zjednotiť aj dobrým BB/CC krémom, prípadne make-upom. Ale vedeli ste, že sa to dá dosiahnúť aj používaním kozmetických výrobkov s obsahom rozjasňujúcich a zjednocujúcich zložiek?

Rozjasnenie pleti

alebo pokožky je prinavrátenie jej prirodzeného odlesku, zjednotenie tónu pleti a svojím spôsobom aj udržiavanie zdravého výzoru pokožky. Kozmetické výrobky s obsahom rozjasňujúcich látok sú vhodné najmä pre pleť mdlú, unavenú, bez života, s farebnými nedokonalosťami, bez prirodzeného lesku a so sivastým nádychom. Tiež je vhodné po nich siahnúť, keď vás čaká dôležitá udalosť a chcete mať prežiarenú a zdravo vyzerajúcu pleť. Medzi zložky, ktoré pomôžu z rozjasnením pleti sú:

AHA kyseliny (mliečna, glykolová, mandľová) – exfoliačné kyseliny pracujú na povrchu pokožky, kedy z nej odstraňujú odumreté kožné bunky, ktoré sú práve usadené na jej povrchu. Po odstránení vrchnej vrstvy odumretých kožných buniek sa ukáže zdravšia, žiarivejšia a hladšia pokožka.

BHA Kyseliny (salicylová) – funguje na rovnakom princípe ako AHA kyseliny, avšak keďže je kyselina salicylová rozpustná v tukoch, dokáže prejsť až do hĺbky póru a pracovať na odstránení mazu z hĺbky pórov. To robí póry čisté, opticky zmenšené a pokožku viac zjednotenú.
Enzýmy z ovocia (papája, ananás) – enzýmy z ovocia sa opäť podieľajú na exfoliácii pokožky a jemnom, celkovom prežiarení pokožky. Rozpúšťajú odumreté kožné bunky, maz a iné nečistoty – výsledkom je odhalená zdravšia a žiarivá pokožka.

Retinoidy – retinoidy urýchľujú bunkovú obnovu, čo napomáha pri dlhodobom používaní s celkovým zdravým pokožky. Okrem toho majú široké zastúpenie iných benefitov, ako napríklad riešenie pigmentácií (rôznych fľakov a škvŕn) a tiež sú protizápalové a redukujú tvorbu mazu – čo opať prispevia k zlepšeniu celkového zdravia pokožky. Retinoidy sú však aplikačne náročnejšie, prvé výsledky je v závislosti od formy retinoidu možné pozorovať po 4 až 12 týždňoch.

Vitamín C – kyselina askorbová a jej deriváty sú známe na celkové rozjasnenie a zjednotenie tónu pleti, navyše pri dlhodobom používaní vplývajú aj na pigmentácie a farebné nerovnosti. Optimálna koncentrácia kyseliny askorbovej vo výrobkoch je 10-15% a zlepšenie celkového stavu pokožky je možné očakávať po 6 a viac týždňoch – závisí opať aj od stavu pleti. Aj keď produkt obsahuje nižšie koncentrácie vitamínu C, neznamená to, že nebude fungovať. Bude, ale pomalšie. Keďže kyselina askorbová môže byť pre niekoho už v koncentrácii 10% naozaj veľmi iritujúca, dobrou voľbou je siahnúť po nižšej koncentrácii alebo jej derivátoch.

Zosvetlenie pokožky

je trošku odlišné od jej celkového rozjasnenia. Nie je tým myslené zosvetlenie celkovej pokožky o 1-2 odtienie, ale aplikáciou kozmetických výrobkov s obsahom zosvetľujúcich látok budú mimoriadne benefitovať ľudia, ktorých trápia rôzne pigmentácie a tmavé/červené fľaky po zápaloch alebo po nadmernom vystavovaní pokožky slnku. Pomôžu s pigmentovými škvrnami od slnka, melasmou, pozápalovým erytémom a hyperpigmentáciami (fľakmi po akné). Môžu pracovať na rôznych úrovniach pokožky, no zväčša najma inhibujú (zastavujú/spomaľujú) enzým tyrozinázu, ktorý sa podieľa na vzniku melanínu – pigmentu, ktorý sfarbuje pokožku.

Kyselina azelaová - je dekarboxylová kyselina, často prítomná v zrnách ako jačmeň, raž a pšenica. Účinná je v kozmetike v koncentrácii už okolo 10%, a v niektorých produktoch sa môžeme stretnúť aj s jej derivátom PAD (Potassium Azeloyl Diglycinate), ktorý je stabilnejší a nepodlieha oxidácii – preto sa produkty, ktoré ho obsahujú, ľahšie formulujú. Kyselina azelaová je okrem toho tiež veľmi jemný exfoliant, ktorý vykazuje dobré výsledky aj v liečbe akné vulgaris (v 15-20% koncentrácii). Má antibakteriálne a potizápalové vlastnosti, zjednocuje tón pleti a zosvetľuje pozápalové a slnečné hyperpigmentácie. Je vhodná aj pre tehotné ženy.

Kyselina kojová - je prítomná v mnohých japonských jedlách a získava sa fermentáciou húb. V kozmetických prípravkoch nesmie byť jej koncentrácia vyššia ako 1% - čiže aj v tejto zložke sérum poskytuje maximálnu možnú koncentráciu. Patrí medzi antioxidant a rozjasňujúce kyseliny, avšak pozor by si na ňu mali dať ľudia s alergiami a ekzémami. Patrí medzi potenciálne kontaktné alergény. Rovnako ako Alpha Arbutin rozjasňuje pokožku, zosvetľuje škvrny po akné, jazvičky a pigmentácie, zjednocuje tón pleti a je nutné každý deň pri topickej aplikácii kyseliny kojovej používať krém s SPF.

Alpha Arbutín - je derivátom hydrochinónu. Hydrochinón je v EÚ zakázaný vo voľnopredajnej kozmetike. Derivát Alpha arbutín sa štiepi na glukózu a hydrochinón priamo v pokožke a EÚ povoľuje jeho použitie v kozmetike do 2% v prípade produktov na tvár a do 0.5% v prípade produktov určených na telo. Zastáva aj antioxidačnú funkciu, pokožku rozjasňuje, zosvetľuje pozápalové a slnečné hyperpigmentácie a je jemný, dobre tolerovaný pokožkou. Pokiaľ to pleť toleruje, dobre sa znáša aj s inými aktívnymi látkami v staroslivosti o pleť v rámci jednej rutiny (napríklad retinoidy či kyseliny). Opäť sa neodporúča tehotným ženám.

Rovnako ako som spomínala pri rozjasnení pokožky, na zosvetlenie pomôžu aj Vitamín C a retinoidy. V prípade topickej aplikácie voľne dostupných kozmetických prípravkov je to beh na dlhšiu trať, čo sa týka zosvetlenia pigmentácií a tiež ich úplnej eliminácie. Je to však vhodná voľba pre ľudí, ktorí chcú pigmentácie riešiť svojou cestou. Pomocnú ruku pri riešení hyperpigmentácií môže podať aj mikroihličkovanie na doma. Ak hyperpigmentácie chcete začať riešiť a aj vyriešiť čo najskôr, vhodnejšie pre vás budú profesionálne salónové úkony ako silnejšie mikroihličkovanie, mikrodermabrázia či silné, chemické peelingy. Ako najsilnejšiou zbraňou sa pri riešení hyperpigmentácií využíva frakčný resurfacing laser.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.