Vitamíny v starostlivosti o pokožku

Vedeli ste, že je rozdiel medzi topickou aplikáciou vitamínov na pokožku a medzi vnútorným požívaním vitamínov? Tak ako v našej strave alebo výživových doplnkoch, tak aj v starostlivosti o pleť zaujímajú vitamíny svoje dôležité postavenie.

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré spolu so sacharidmi, tukmi a bielkovinami tvoria základné piliere ľudského tela. Telo si vitamíny zväčša nevie samo syntetizovať, preto sú dôležitou zložkou potravy. Avšak, vitamíny prijaté v potrave nie sú to isté ako vitamíny aplikované zvonku. Tu sa už dostávame ku kozmetickým výrobkom, ktoré pri aplikácii na pokožku tiež vedia dodať vitamíny, ktoré sú určené priamo pre pokožku a majú hneď niekoľko benefitov. Ktoré to sú a ako ich rozdeľujeme?

Vitamíny rozpustné v tukoch:

sem patria vitamíny, ktoré sa rozpúťajú v tukoch – čo pre zákazníka znamená, že okrem vitamínu vo výrobku nájdeme aj tukovú zložku, v ktorej je vitamín rozpustený. Jedná sa o Vitamín A, Vitamín E, Vitamín K a Vitamín D. Najmä prvé 2 spomenuté majú v kozmetike široké zastúpenie.

Vitamín A (retinoidy) – medzi jeho hlavné benefity patrí stimulácia produkcie kolagénu na zníženie jemných liniek a vrások, stimuluje bunkovú výmenu, znižuje produkciu mazu, je veľmi efektívny pri aknóznej pokožke a má protizápalový účinok. Existujú rôzne stupne vitamínu A v kozmetike, medzi najznámejšie patrí retinaldehyd, retinol a retinyl estery.

Vitamín E (tocopherol, tocopheryl acetate) – okrem jeho výbornej antioxidačnej schopnosti (bojuje proti voľným radikálom z okolia a chráni tak pleť pred predčasným starnutím) má schopnosť hydratovať a úžasne regenerovať pokožku. Je vhodný na použitie pre poškodenú kožnú bariéru, dehydratovanú a aj pre pleť zrelú na hydratáciu a regeneráciu pokožky so sklonom k vráskam.

Vitamíny rozpustné vo vode:

sú vitamíny, ktoré sa ľahko rozpustia vo vode, ich formulácia do kozmetických výrobkov je zväčša aj jednoduchšia, keďze skoro každý obsahuje vodu. Patria sem všetky vitamíny skupiny B, Vitamín C a Vitamín H. S niektorými zo skupiny B a s Vitamínom C sa v posledných rokoch pre ich úžasné benefity v kozmetike „roztrhlo vrece“.

Vitamín B1 (thiamín) – v strarostlivosti o pokožku sa s ním stretneme len v niektorých kozmetických výrobkoch. Má však výborné upokojujúce vlastnosti na pokožku, ktorú trápi začervenanie, iritácia či sklon k akné, rovnako tak môže pomôcť s jemnými linkami či vráskami.

Vitamín B2 (riboflavín) – opäť vitamín, ktorý nie je príliš v starostlivosti o pokožku rozšírený, ale aj napriek tomu kozmetické výrobky s ním ponúkajú zjednotenie tónu pleti, vie ju rozžiariť a dodať jej „glow“.

Vitamín B3 (niacín) – niacín, alebo v kozmetike viac známy niacínamide, je jedna úžasná látka. Je komplexná, vhodná pre všetky typy pleti. Najčastejšie sa stretneme s koncentráciou okolo 10%, ale pre niekoho už táto vysoká koncentrácia môže byť príliš. Všetky výskumy potvrdzujú benefity niacinamidu už pri koncentrácii 2-5%. Podporuje elasticitu pokožky, vykazuje antioxidačné vlastnosti na pokožku, okrem toho, že pomáha s hyperpigmentáciami aj účinne hydratuje pokožku a zároveň reguluje tvorbu mazu. Zlepšuje a podporuje kožnú bariéru a má protistarnúce a protizápalové vlastnosti. Patrí medzi najkomplexnejší vitamín spolu s vitamínom A.

Vitamín B5 (panthotenic acid) – v kozmetických výrobkoch starostlivosti o pleť je skôr známy jeho provitamín – Panthenol. Panthenol sa priamo v pokožke syntetizuje priamo na kyselinu pantoténovú. Medzi jeho hlavné benefity patrí upokojenie pokožky a to najmä začervenanej, podráždenej, iritovanej, pri dehydratácii či pre-exfoliácii pokožky. Okrem hydratácie a zjemnenia pokožky účinne podporuje hojenie a regeneráciou pokožky a tiež ochraňuje pokožku pred ďalším poškodením.

Vitamín B6 (Pyrodixín) – opať vitamín, s ktorým sa v kozmetike často nestretneme, ale má úžasný benefit pomôcť pokožke pri hormonálnej nerovnováhe, z ktorej plynie aj napríklad akné, melasma, začervenanie a iritácia pokožky.

Vitamín C (Ascorbic acid) – kyselina L-askorbová je úžasná látka, v kozmetických výrobkoch však ôže byť často nestabilná a podlieha rýchlej oxidácii. Preto už poznáme niekoľko derivátov Vitamínu C. Všetky však spájajú podobné benefity - chránia pred voľnými radikálmi, napríklad pred UV žiarením, smogom a iným vplyvom vonkajšieho prostredia. Okrem toho zlepšujú elasticitu pokožky, pleť pozdvihnú a zlepšia jej štruktúru. Majú tiež vplyv na zjednotenie tónu pleti, rozjasňujú a prežiaria pokožku a majú pozitívny vplyv na hyperpigmentácie.

V produktoch ENVY Therapy® sa s najväčším zastúpením vitamínov stretneme v ampulkách Intensive HydraVitamin Ampoules. Tie obsahujú vitamín C, E, B3, B5, B1, B2 a aj B6. 

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.