Stav pleti: Čo to vlastne znamená?!

V minulom článku som písala o najzakladanejších typoch pleti, avšak nemenej dôležitý je i stav pleti.

Často mi ľudia na otázku, aký majú typ pleti odpovedajú – aknózny. Pritom aknózna pleť je stav pleti. Často sa typ a stav pleti zamieňajú. Každý typ pleti môže mať skúsenosť alebo sa stretnúť s niektorým stavov, aj s niekoľkými naraz. Stav pleti môže byť chronický, dočasný alebo zahŕňa len určité obdobie (napríklad melasma v tehotenstve). Je veľmi dôležité porozumieť nielen typu pleti ale aj stavu, či už aktuálnemu alebo chronickému, pre správny výber skin care produktov. S akými sa teda najčastejšie naša pleť stýka? Čo všetko náš stav pleti ovplyvňuje?

Medzi najznámejšie stavy pleti patrí:

  • Akné.
  • Starnutie.
  • Dehydratácia.
  • Melasma.
  • Pozápalový erytém či hyperpigmentácia.
  • A diagnózy, ktoré patria do rúk lekára (atopický ekzém, rosacea, psoriáza, periorálna dermatitída či iné druhy dermatitíd).

Akné

je spôsobené baktériou, nadmernou produkciou mazu, odumretými bunkami a keratínom. Častokrát býva spojené aj s vnútornými zmenami, napríklad hormónmi, diétou, nezdravým stravovaním a stresom. Akné zahŕňa niekoľko druhov vyrážok, ktoré delíme na nezápalové (čierne a biele bodky) a zápalové (papuly, pustuly a cysty).

  • Biele bodky sa často nazývajú zavreté komedóny. Nemýľte si to však s míliami, tieto biele bodky sú obvykle jemne začervenané. Spôsobujú ich odumreté kožné bunky a nahromadený maz. Po akých látkach sa v starostlivosti porozhliadnuť? Po retinoidoch, kyseline salicylovej (čistí póry do hĺbky) a AHA kyselinách, ktoré odstraňujú prebytočné odumreté kožné bunky z povrchu pleti (napr. mliečna, mandľová či glykolová).
  • Čierne bodky sa často nazývajú otvorené komedóny. V princípe vznikajú rovnako ako biele bodky, čo ich však odlišuje je zoxidovanie (reakcia so vzduchom) zmesi mazu a odumretých kožných buniek a z toho dôvodu zmenia svoju farbu na čierno. Porozhliadnite sa po kozmetike s obsahom už spomínaných retinoidov, kyseline salicylovej a AHA kyselín.
  • Papuly sú malé vyrážky, ktoré zvyknú opuchnúť, sú uzavreté a bolia. Sú to podkožné zapálené vyrážky. Steny póru sú zapálené a začínajú sa rozpadávať. Najväčšími pomocníkmi v tejto situácii sú kyselina salicylová či retinoidy. Najviac obľúbené sú náplasti na noc, ktoré krásne dokážu vyrážku ukľudniť a prestáva bolieť, po pár aplikáciách vymizne.
  • Pustuly a cysty (veľké, zapálené vyrážky s bielou/žltou tekutinou a hlavičkou posiate na viacerých miestach tváre a bežne sa aj zgrupujú) patria do rúk lekára. Je to zápalové akné, ktoré bez správnej a vhodnej liečby vedie neskôr k hlbokým jazvám, pigmentáciám a iným nepríjemnostiam.

Starnutie pleti

je prirodzenou súčasťou každého z nás. Rýchlosť starnutia našej pokožky a rýchlosť odbúravania jej dvoch najdôležitejších stavebných prvkov – elastínu a kolagénu – záleží od genetických predispozícií, životného štýlu, návykov a zlozvykov, ale tiež ju ovplyvňuje prostredie, v ktorom sa nachádzame. Najčastejšie viditeľné známky starnutia sú linky a vrásky, strata elasticity a pružnosti či nadmerná tvorba pigmentácií. Ako však starnúť pomocou starostlivosti o pleť s gráciou? Najdôležitejšie je používanie opaľovacieho krému 365 dní v roku. Je vedecky dokázané, že až 80 % všetkého UV žiarenia, ktoré človek za svoj život prijme, je do 18 rokov. UVA žiarenie je až zo 75 % zodpovedné za predčasné starnutie pokožky. Prechádza cez okná aj mraky, odráža sa od vody aj snehu a najdôležitejšie je sa pred ním chrániť. Inak všetky ostatné aktívne látky v starostlivosti o pleť budú zbytočné. Navyše, niektoré z nich zvyšujú aj citlivosť na slnko (napríklad retinoidy a silné koncentrácie AHA kyselín). Najvhodnejšie pre naše fototypy pleti je SPF30 a vyššie, buď na báze minerálnych alebo chemických filtrov.

Aktívne látky v starostlivosti o pleť, ktoré by ste mali vyhľadávať, sú kyselina mliečna a glykolová (odstraňujú z povrchu odumreté kožné bunky a tým odhalia jasnejšiu, zdravšie vyzerajúcu pleť), kyselina hyalurónová (humektant, ktorý účinne hydratuje pokožku zvnútra i zvonku), antioxidanty (chránia pleť pred voľnými radikálmi, ako sú UV žiarenie či smog), retinoidy (redukujú starecké škvrny a jemné vrásky spomalením odbúravania kolagénu a zároveň stimulom k produkcii nového) a peptidy (vďaka nim sa pokožka stáva pevnejšou a pružnejšou, podporujú zvýšenie tvorby kolagénu, niektoré pomáhajú redukovať vrásky či jemné linky).

Dehydratácia

je stav pleti, ktorý môže postihnúť každý typ pleti. Pokožka nám dáva signál, že jej chýba voda. Nedostatočná hydratácia a používanie nevhodne zvolenej starostlivosti o pleť, pre-exfoliácia (prepeelingovanie), prílišné vysúšanie pokožky bez dostatočnej hydratácie a používanie abrazívnych produktov má za následok dehydratáciu pleti. Pri suchej pleti sa prejavuje tvorbou zapálených, červených svrbiacich miest, ktoré sa javia ako ekzém, štípu a tvoria šupinky. Pri mastnej pleti dochádza k extrémnej produkcii mazu (najmä ráno), keďže často dochádza k začarovanému kruhu. Čím viac sa človek snaží maz redukovať, odstraňovať, tým viac mazu bude tvoriť. V tomto prípade sa naozaj až príliš často zabúda na hydratáciu – každá pleť potrebuje hydratáciu, aj tá mastná, pretože aj ona pri dehydratácii trpí, tvorí šupinky či suché, červené, svrbiace mapky na tvári. Keďže je pri dehydratácii potrebná dostatočná hydratácia, vhodné látky v produktoch sú kyselina hyalurónová (hydratuje pokožku zvnútra i zvonku), glycerín (humektant, ktorý podporuje hydratáciu), aloe vera (podporuje hydratáciu pokožky), peptidy (zvlhčujú pokožku) ale tiež okluzíva, ktorými zabezpečíme menšiu prirodzenú stratu vody z pokožky do okolia a podporíme hydratačné látky. Medzi okluzíva patria oleje, napríklad skvalán, inca inchi a šípkový olej.

Melasma

sa prejavuje fľakmi v odlišnej farbe, ako je farba pokožky. Najčastejšie sa vyskytuje na čele, lícach, nose a nad hornou perou. Spôsobujú ju hormóny, teplo (napríklad sauna, horúce podnebie) a slnko. Častokrát sa s ňou stýkajú ženy v tehotenstve, vzhľadom na výkyvy hormónov v tomto období. Rozdiel medzi melasmou a hyperpigmentáciou je vo veľkosti škvŕn. Zatiaľ čo melasma sú ohraničené, veľké, tmavé škvrny, hyperpigmentácia sa môže objaviť kdekoľvek na tele formou malých, tmavších bodiek, pieh, slnečných škvrniek a fľakov na mieste po zápalovom akné. Mimoriadne dôležité je opäť používanie opaľovacieho krému, ktorý redukuje zhoršovanie melasmy. Najčastejšie sú pri tomto type problému vhodné minerálne filtre (oxid zinočnatý a titaničitý). Medzi látky, ktoré s melasmou môžu pomôcť zosvetlením škvŕn je kyselina azelaová, glykolová či kojová, vitamín C alebo Alpha Arbutin (pozor, v tehotenstve sa neodporúča). Najčastejšie si s melasmou poradí mikroihličkovanie (domáce či profesionálne), laser, chemické peelingy. 

Pozápalový erytém (červené fľaky) a pozápalová hyperpigmentácia (hnedé fľaky)

sú častým sprievodným javom pri aknóznej pokožke. Pozápalový erytém je poškodenie kapilár, ktoré zapríčinil zápal. Najčastejšie ho spôsobuje pre-exfoliácia (nadmerné peelingovanie mechanicky či chemicky s obsahom kyselín), spálenie (od slnka alebo mechanické) či tlačenie/vytláčanie vyrážky. Môže sa prejaviť svetlo-ružovými, červenými až tmavo fialovými fľakmi. Látky v kozmetických produktoch, ktoré môžu pomôcť s pozápalovým erytémom sú kyselina azelaová, retinoidy, AHA kyseliny, Vitamín C a niacinamide (všetky látky majú zosvetľujúce účinky, zjednocujú tón pleti) a z odbornej starostlivosti pomôžu chemické peelingy, laser a iné estetické metódy.

Pozápalová hyperpigmentácia je nadprodukcia melanínu, ktorá vznikne v dôsledku zápalovej reakcie (automatická odpoveď kože na zápal). Najčastejšie ju spôsobuje akné a vyrážka po spálení na slnku. Pozápalová hyperpigmentácia sa zhoršuje pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu bez opaľovacieho krému a dostatočnej ochrany a opäť sa môže prejaviť rôzne sfarbenými fľakmi, od svetlej hnedej, cez hnedú až po čiernu. Látky v kozmetických produktoch, ktoré môžu pomôcť s pozápalovou hyperpigmentáciou sú obdobne ako pri erytéme kyseliny (azelaová, kojová, AHA), retinoidy, alpha arbutin (zosvetľuje pokožku, zjednocuje tón pleti a pôsobí ako antioxidant), vitamín C a niacinamide.

Z odbornej starostlivosti pomôžu chemické peelingy, laser či iné estetické zákroky.
Vedeli ste, ako mimoriadne je dôležitá kožná bariéra a ako dokáže ovplyvniť rôzne stavy pleti? Kožná bariéra je základom všetkého, keďže jej narušenie a poškodenie môže viesť k rovno niekoľkým spomínaným stavom pleti.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.