Pleťové oleje: Toto by ste o nich mali vedieť!

Dokážu pleťové oleje nahradiť hydratačný krém? A čo ich komedogenita? Je každý olej použiteľný aj na pleť? V tomto článku vysvetlíme všetko, čo by ste mali o olejoch v starostlivosti o pleť určite vedieť.

Prečo oleje naplno nezastanú funkciu hydratačných krémov? Čo im chýba alebo prečo sú výborným doplnkom k rutine a aké benefity z nich vieme čerpať? To sú asi najčastejšie otázky, s ktorými sa stretávam pri tejto téme.
Pleťové oleje alebo respektíve oleje v starostlivosti o pokožku využívali už naše prastaré mamy na udržanie si pružnej, žiarivej a hydratovanej pleti. Nie je však hydratácia ako hydratácia. Čistým olejom totiž chýba jednoduchá vec – voda. Slovenčina je v tomto trošku obmedzenejšia, poznáme len pojem hydratácia, ale v angličtine sa bežne stretneme s výrazmi „hydration (hydratácia = voda)“ a „moisture“, čo sa do slovenčiny opäť prekladá ako hydratácia. Ale nie je tomu tak, pojem „moisture“ by sa skôr dal klasifikovať ako výživa pre pleť (= olej). Tu sa dostávame práve k problému, že čisté oleje sú označované za hydratačné.

Oleje vám pleť nehydratujú v pravom zmysle slova. Ako vieme, naša pokožka potrebuje k správnemu fungovaniu tukové zložky aj hydratáciu (vodu). Ak si čistý olej zameníme za hydratačný krém, dodávame pleti len tukovú zložku a na tú hydratačnú sa nedostane. Hydratačné krémy sú zväčša správne naformulované, povedzme to laicky, pomerom vody (humektanty, voda) a olejov (emolienty a okluzíva).

Na čo sú nám potom v starostlivosti dobré pleťové oleje? Nie na vynechanie najdôležitejšieho kroku rutiny – hydratačného krému – ale na jeho doplnenie. Pri aplikácii oleja na záver rutiny dodáme pokožke extra okluzívne vlastnosti, to znamená, že laicky povedané „uzamkneme“ hydratáciu, ktorú sme pred tým pleti dodali krémom či sérom, a zároveň ochránime našu pokožku pred nadmernou transepidermálnou stratou vody. Transepidermálna strata vody z pokožky je prirodzené odparovanie sa vody z pokožky.
Transepidermálna strata vody u každého prebieha v inom množstve. Ľudia s chronicky oslabenou kožnou bariérou (extrémne suchá pokožka, ekzémy, psoriáza a iné) vody do okolia strácajú viac, ako je tomu pri zdravej pokožke. Preto z olejov najviac benefitujú práve suchokožci a ekzematici, majiteľky dočasne dehydrovanej pleti, prípadne majiteľky zrelej pleti, kedy je už potrebné pleti dodať tej výživy viac.

Stupeň komedogenity – čo to je?

Stupňom komedogenity rozdeľujeme oleje podľa ich komedogénnych vlastností. Číslo na stupnici od 1 do 5 by nám malo povedať, či olej nebude upchávať póry (0-1), alebo môže a nemusí upchávať póry (2-3) alebo má veľkú pravdepodobnosť upchávať póry (4-5). Je to stupnica, ktorou sa pri výbere jednodruhového oleja môžete riadiť. Tu by som však rada podotkla, že je to všetko založené na testovaní na zajačích ušiach, ktoré majú odlišnú pokožku, než je tá ľudská. To, že olej je označený ako nekomedogénny ešte neznamená, že vám nemôže upchať póry. Tak isto, ak sa olej označuje ako vysoko komedogénny, vašej pleti tie póry upchať nemusí.

Stupňom komedogenity je vhodné sa riadiť v prípade najmä jednodruhových (čistých) olejov. Ak máte sérum či krém aj s obsahom olejov, definitívne záleží na celkovej formulácii produktu, nie len na 1-2 komedogénnych zložkách. Samé o sebe totiž môžu byť komedogénne, ale pri správnej formulácii a koncentrácii v produkte už tomu tak byť nemusí.

Stupnica

  • Stupeň komedogenity 0 – arganový, konopný, makový, malinový, minerálny a svetlicový olej, bambucké maslo
  • Stupeň komedogenity 1 – ricínový, hroznový, nimbový, šípkový, rakytníkový, skvalán jojobový a nechtíkový olej
  • Stupeň komedogenity 2 – mandľový, marhuľový, baobabový, tekvicový, olivový, sezamový, slnečnicový, slivkový a opunciový olej
  • Stupeň komedogenity 3 – pupalkový, moringový, makadamiový a avokádový olej
  • Stupeň komedogenity 4 – ľanový a kokosový olej
  • Stupeň komedogenity 5 – olej z pšeničných klíčkov

Ako oleje radíme do rutiny?

Oleje je najlepšie nanášať na navlhčenú pleť – nemala by byť suchá. Navlhčenie pleti napomôže k dobrému rozotretiu oleja a tiež k zlepšeniu penetrácie oleja. V prípade takejto aplikácie stačí naniesť pár kvapiek na dosiahnutie želaných výsledkov. Olej (tak ako aj iné produkty) vždy nanášame najskôr do rúk – do dlane, kde ho rozohrejeme a následne nanášame na pleť. Nešúchajte si prosím pipetky po pleti a pokúste sa ich aplikovať čo najviac sterilne. Jednodruhové oleje sú totiž často samokonzervačné a môže sa stať, že v ňom nebude žiadny konzervant a ultra rýchlo sa kontaminuje mikróbami a baktériami. Pri olejoch je hygienické nanášanie a opatrnosť na mieste. Jednoducho nakvapkajte bez dotyku do dlane a užívajte účinky olejov. 

Tip na záver!

Ak sa vám zdá váš krém nedostatočne vyživujúci alebo príliš ľahký, naneste hydratačný krém do dlaní, prikvapkajte pár kvapiek (2-3) oleja, ktorý vám vyhovuje, zmiešajte a aplikujte na pleť. Krém sa stane viac okluzívnym, olej vašu pokožku vyživí, a ostane po použití príjemná, pocitovo mäkkučká ako obláčik.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.