Oxidácia – čo to je a načo vlastne slúžia antioxidanty?

Prečo sú vlastne antioxidanty pre pleť dôležité, aké antioxidanty poznáme a čo je vlastne tá oxidácia? Téma plná vitamínov, ktorú si rozoberieme do detailov.

Častokrát sa stretávam s otázkou, či je vitamín C pre pleť ten istý, ktorý konzumujeme na imunitu? Či má pre našu pleť tú úžasnú antioxidačnú schopnosť? Vnútorne konzumovaný Vitamín C má síce množstvo benefitov pre naše telo aj pokožku, ale tá pravá antioxidačná schopnosť pre pleť, o ktorej všetci hovoríme, medzi ne nepatrí.

Oxidácia je, v skratke povedané, reakcia látky v prítomnosti kyslíka. Ak by sme to chceli povedať chemicky, je to dej, pri ktorom atóm alebo ión odovzdáva svoje valenčné elektróny. Medzi najčastejší príklad uvádzam oxidáciu rozrezaného jablka – enzýmy prítomné v jablku začnú reagovať (oxidovať) na vzduchu a povrch jablka nám zhnedne.

Oxidanty sú molekuly, ktorým chýba 1 alebo viac elektrónov. Vtedy vstupujú do hry antioxidanty, ktoré poskytnú oxidantom ten 1 alebo viac chýbajúcich elektrónov, a oxidanty stabilizujú/zneutralizujú.

Voľné radikály sú molekuly, ktoré negatívne pôsobia na naše telo a aj na našu pokožku. V prípade našej pokožky je dôležité nájsť určitý balans medzi antioxidantami a oxidantami. Síe aj sama pokožka má určitú antioxidačnú schopnosť a dokáže sa brániť sama, ale pridaním antioxidantov do rutiny jej vieme pomôcť. Ak totiž začnú voľné radikály prevažovať nad antioxidantami, dochádza k degradácii buniek a tiež kolagénu a elastínu. To spôsobuje predčasné starnutie pokožky. Medzi najdôležitejšie antioxidanty patria vitamíny.

Samotný antioxidant, ktorý je vystavený voľným radikálom, sa sám tým voľným radikálom môže stať. Prevenciou pred týmto dejom je kombinácia viacerých antioxidantov v jednom produkte – napríklad kombinácia Vitamín C a Vitamín E. Čo sa týka voľných radikálov – medzi najväčší voľný radikál patrí UV žiarenie zo slniečka, nasleduje smog, fajčenie, životný štýl a aj miesto, kde žijeme. Pokožka jedinca, ktorý žije v rušnom meste je prirodzene viac vystavovaná voľným radikálom, ako pokožka jedinca, ktorý žije v pokoji prírody.

Rada na záver

Vzhľadom na to, že slniečko je najväčším voľným radikálom, práve  v rannej rutine sa antioxidačné látky vynikajúco dopĺňajú s opaľovacím krémom. Netreba však zabúdať na to, že samostatné antioxidanty nás pred slnkom neochránia. Medzi moje najobľúbenejšie resveratrol a zelený čaj.

Antioxidanty v starostlivosti o pokožku

Ako som už spomínala vyššie, medzi najdôležitejšie antioxidanty patria vitamíny. Medzi najpoužívaniejšie patrí Vitamín C, Vitamín E a Vitamín B3 (niacinamide). Každý z nich má pre pleť okrem antioxidačných vlastností aj iné benefity. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, redukuje pigmentové škvrny, zjednocuje tón pleti a rozjasňuje ju. Tiež prispieva k celkovej obnove kožnej bariéry a jemne pôsobí proti tmavým kruhom pod očami. Vitamín E slúži na hydratáciu, redukciu iritácie či začervenania, zmierňuje podráždenie a obnovuje kožnú bariéru. Niacinamide zas patrí medzi najuniverzálnejšiu látku v starostlivosti o pleť a je vhodný pre všetky typy pleti. Okrem toho, že redukuje nadmernú tvorbu mazu, pokožku aj účinne hydratuje, redukuje začervenanie, znižuje viditeľnosť rozšírených pórov a posilňuje kožnú bariéru.

Okrem vitamínov sa v starostlivosti o pleť využívajú aj extrakty z rôzneho ovocia či rastlín, najznámejšie a najpoužívanejšie sú resveratrol, kyselina ferulová a extrakt zo zeleného čaju. Resveratrol sa prirodzene nachádza v hrozne, čučoriedkach, brusniciach a inom bobuľovovm ovocí. Je to prírodný polyfenol, ktorého antioxidačné vlastnosti sú niekoľko krát vyššie ako v prípade Vitamínu C. Okrem toho že sám vystupuje ako antioxidant, tak zvyšuje a podporuje produkciu iných antioxidantov priamo v pokožke. Kyselina ferulová sa naopak získava z rastlinných kmeňových buniek. Vykazuje protizápalové vlastnosti, chráni pleť vďaka antioxidačnej schopnosti rovnako ako ostatné látky pred starnutím pleti a pleť pekne rozjasňuje. Je vhodná pre všetky typy pleti a vytvára perfektnú a mimoriadne účinnú antioxidačnú schopnosť v kombinácii spolu s Vitamínom C a E. Zelený čaj je hlavným zdrojom rastlinných polyfenolov. To sú zlúčeniny, ktoré majú významné protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Zelený čaj vďaka vysokému obsahu EGCG (katechín, ktorý je súčasťou polyfenolov) redukuje začervenanie či iritáciu pokožky, je vhodný pre všetky typy pleti a chráni pred oxidačným stresom.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.