Aminokyseliny a peptidy – aké je ich miesto v starostlivosti o pleť?

Čo sú aminokyseliny a čo peptidy? Načo sa v starostlivosti o pleť vôbec používajú a aké sú ich benefity?

Starostlivosť o pleť je celkom zaujímavá disciplína. A taktiež ide ruka v ruke s vedou. Vedci a formulátori kozmetických výrobkov napredujú, vyvíjajú a snažia sa kombinovať rôzne aktívne či inaktívne látky pre dosiahnutie želaného efektu. Často sa stretávame aj s rôznymi patentovanými látkami, ktoré našej starostlivosti o pleť či pokožku dajú niečo viac – a v dnešnom článku nájdete nejednu takúto látku, ktorá je súčasťou vášho krému či séra.

Aminokyseliny

hrajú dôležitú úlohu v ľudskom tele aj celkovo v zdravej pokožke. Sú základnou stavbou peptidov a bielkovín, a každá aminokyselina plní v pokožke svoju vlastnú funkciu. Napríklad niektoré aminokyseliny sa nachádzajú v pokožke prirodzene a pracujú v spolupráci s bunkami na prenose vlhkosti. Iné naopak fungujú ako antioxidanty, alebo napomáhajú pokožke pri tvorbe antioxidantov. Sú dôležité pre tvorbu elastínu a kolagénu, spomalujú predčasné starnutie pleti, pokožku účinne hydratujú a v neposlednom rade chránia pred účinkom voľných radikálov z okolia. Poznáme 20 pre pokožku najdôležitejších aminokyselín, z toho 9 je esenciálnych (telo si ich nedokáže produkovať samo, prijíma ich cez potravu) a 11 neesenciálnych (telo si ich dokáže produkovať samo, niektoré však len za určitých podmienok.

  • Esenciálne aminokyseliny – Histidine, Isoleucine, Leucine, Lysine, Methionine, Valine, Phenylalanine, Threonine, Trypthopan
  • Neesenciálne aminokyseliny – Alanine, Arginine, Asparagine, Aspartic acid, Cysteine, Glycine, Glutamic acid, Glutamine, Proline, Serine, Tyrosine

V rámci produktov v starostlivosti o pokožku sa častejšie stretávame s neesenciálnymi aminokyselinami. Ak sa 2 a viac aminokyselín pospája do jedného reťazca, hovoríme o peptidoch.

Peptidy

ako už odznelo, sú aminokyseliny pospájané v jednom reťazci. Niektoré molekuly peptidov sú dlhšie, iné kratšie, ale vo všeobecnosti hovoríme o peptidoch ak je v reťazci spojených najmenej 2 a najviac 100 aminokyselín. Ak sa peptidy nachádazjú v zložení, vieme ich nájsť pomerne jednoducho – majú príponu -peptide – a zväčša sú označované aj podľa počtu aminokyselín v reťazci. Napríklad tripeptide má 3 aminokyseliny, tetrapeptide 4 aminokyseliny, hexapeptide 6 aminokyselín, a tak ďalej. Ak sa aminokyseliny skombinujú v reťazci v špeciálnom poradí a v konkrétnych formáciách, vznikajú špecifické peptidy.
Ak pospájame do jedného reťazca aminokyseliny, vznikajú peptidy, ak pospájame do jedného reťazca peptidy so 100 a viac aminokyselinami, vznikajú proteíny (bielkoviny).

Peptidy vo všeobecnosti delíme do 4 kategórií: signálne peptidy, neuropeptidy, prenášačové peptidy a inhibítory enzýmových procesov.

Peptidy vo všeobecnosti delíme do 4 kategórií: signálne peptidy, neuropeptidy, prenášačové peptidy a inhibítory enzýmových procesov.

Signálne peptidy

sú v starostlivosti o pleť najrozšírenejšie. Ich funkcia je stimulácia produkcie kolagénu a elastínu a zabránenie štiepenia už existujúceho kolagénu. Ich účinok by sa mal prejaviť pevnejšou a pružnejšou pokožkou.

Medzi najznámejšie signálne peptidy patria: Matrixyl, Matrixyl 3000, Syn-Coll (Palmitoyl Tripeptide), Acetyl Tetrapeptide-9

Neuropeptidy

napodobňujú molekuly neurotransmiterov a uvoľňujú svaly. Preto ich účinkom je vyhladzovanie jemných liniek a vrások. Medzi najznámejší neuropeptid patrí Acetyl hexapeptide-8, ktorý sa používa v produktoch na mimické vrásky na čele a okolo očí. Je navrhnutý tak, aby napodobňoval fragment botulotoxínu. Ak dosiahne v pokožke prílušný cieľ, má i podobný krátkodobý účinok – stále je to však kozmetika, nečakajte botox na počkanie.

Ďalšie neuropeptidy, ktoré sa zvyknú používať, sú: Acetyl hexapeptide-3, Pentapeptide-18, Tripeptide-3, Pentapeptide-3

Inhibítory enzýmových procesov

zabraňujú niektorým nežiadúcim procesom aj v pokožke. Ich účinkom je napríklad zamedzenie hromadenia tekutiny v očných vačkoch a tiež zvýšenie elasticity pokožky.

Medzi najpoužívanejšie peptidy v tejto kategórii patia: Rastlinné peptidy (sójový, ryžový), Silk proteíny a Acetyl Tetrapeptide-5

Prenášačové peptidy

sú dôležité na prenos rôznych stopových prvkov na miesto určenia – slúžia pre ne ako nosiče. Stopové prvky sú v pokožke nevyhnutné napríklad na podporu hojenia rán, na enzymatické procesy v bunkách a iné. Ich účinkom je zjednotenie farby a celkového tónu pokožky, zvýšenie elasticity ale aj pružnosti. Peptid medi je najpoužívanejším prenášačovým peptidom používaným v kozmetike. Vystupuje aj ako antioxidant, pokožku zjemňuje, niekoľko štúdií potvrdilo aj jeho pozitívny vplyv na predčasné starnutie pleti, na jej pružnosť a jemné linky či vrásky.

Medzi najznámejšie prenášačové peptidy patria: Copper Tripeptide-1 a Manganese tripeptide-1

Peptidy a aj aminokyseliny majú veľmi sľubnú budúcnosť vo výrobkoch starostlivosti o pleť. Ich momentálnou nevýhodou je málo štúdií, avšak to sa určite čoskoro doplní. V produktoch starostlivosti o pleť s ENVY Therapy® nájdeme patentovanú látku Syn-Coll®, ktorá patrí medzi signálne neuropeptidy.

Nachádza sa napríklad v Antiaging Cream Mask a Antiaging Cream a v kozmetických ošetreniach Antiaging, Brightening a Hydrating. Antiaging Cream je výbornou kombináciou viacerých patentovaných signálnych peptidov, keďže obsahuje nielen Syn-Coll®, ale aj Matrixyl3000 a je tak isto súčasťou kozmetických ošetrení spomenutých vyššie.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.