Alkohol v kozmetickom produkte – je to naozaj postrach?

Viete, že poznáme až tri skupiny alkoholov, ktoré sa nachádzajú v kozmetických produktoch? Ktorá z nich môže spôsobiť presušenie pokožky a poškodenie kožnej bariéry? A naopak, ktorá dokáže funkciu kožnej bariéry podporiť? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Nie je alkohol ako alkohol

V správach, ktoré mi posielate, často vidím strach, že ste v zložení vášho produktu našli alkohol. Veď ten vysušuje, môže spôsobiť iritácie alebo začervenanie a narušiť kožnú bariéru… To je síce pravda, ale našťastie ide len o jeden druh alkoholov, a to konkrétne jednoduché alkoholy. Do kozmetických produktov sa však pridávajú aj iné druhy alkoholov,  napríklad aj mastné či aromatické alkoholy. Pre bežného laika, ktorý si prečíta zloženie a chce tomu aspoň sčasti rozumieť, je dôležité poznať rozdiel medzi týmito troma skupinami alkoholov.

Jednoduché alkoholy

Jednoduché alkoholy sa do kozmetiky pridávajú pre ich adstringentné (sťahujúce) a odmasťujúce účinky, ale robia produktu aj ľahšiu textúru, tam kde je to žiadúce (napríklad pri opaľovacích olejoch na ľahšiu roztierateľnosť), prípadne napomáhajú penetrácii aktívnych látok do pokožky. Medzi ich hlavnú prednosť patrí aj rozpustnosť látok vo výrobkoch, ktoré nie sú rozpustné vo vode. Nič nie je čierno biele, a tak je to aj v prípade jednoduchých alkoholov. Na jednej strane látkam pomáhajú penetrovať hlbšie do pokožky, na miesto určenia, na strane druhej môžu pokožku aj podráždiť, príliš vysušiť, spôsobiť začervenanie či poškodenie kožnej bariéry. Ja osobne jednoduché alkoholy v straroslivosti o pleť nemôžem mať zväčša vôbec, keďže som majiteľka suchej a citlivej pleti. Kto ich v zložení bude tolerovať je pravdepodobne mastná a zmiešaná pleť, ale nepreháňala by som to s nimi, najmä ak sa nachádzajú na prvých priečkach v zložení. Poškodiť môžu všetkým typom pleti, nielen že pokožku vysušujú, ale spôsobujú aj poškodenie kožného mikrobiómu a ochrannej bariéry, čo vedie k celkovému zhoršeniu pleti. Ako jednoduché alkoholy indentifikovať v zložení? Medzi najpoužívanejšie patria:
Alcohol (alebo sa označuje aj Denat. Alcohol)

 • Isopropyl Alcohol
 • Ethyl Alcohol
 • Ethanol
 • SD Alcohol
 • Benzyl Alcohol

Mastné alkoholy

Mastné alkoholy sú pri izbovej teplote tuhé, zanechávajú na pokožke okluzívnu vrstvu a sú mimoriadne dôležité pre zloženie výrobkov v starostlivosti o pleť. Vo formulácii starostlivosti o pleť majú mastné alkoholy dve hlavné funkcie – slúžia ako emulgátory a zmäkčovadlá. Ak sa pozrieme na zloženie napríklad krému, obsahuje zväčša vodnú aj olejovú (tukovú) zložku. Ako iste dobre viete, keď nalejete do pohára olej a vodu, nezmiešajú sa. Sú to dve nemiešateľné kvapaliny, ktoré sa od seba oddelia a jasne vidíte na vrchu pohára olej a na spodku vodu. Tu ale prichádzajú na rad mastné alkoholy ako emulgátory, ktoré umožnia zmiešanie týchto dvoch kvapalín a preto krém vyzerá ako krém a nie ako olej s vodou v pohári. Zmäkčovadlá (alebo tiež emolienty) sú látky, ktoré sa do kozmetiky pridávajú za účelom výslednej hladkej a jemnej pleti. Sploštia kožné bunky na povrchu pokožky a vytvoria rovný povrch a perfektnú textúru pleti.

Produkty, ktoré obsahujú viac mastných alkoholov, sú vhodnejšie pre suchú, citlivú či zrelú pleť, keďže ich textúra je zväčša hutnejšia a viac okluzívna (vytrvára na povrchu ochrannú bariéru). Pre majiteľky mastnej či zmiešanej pleti by takéto produkty nemuseli byť príjemné na používanie a výsledný „mastný pocit“ po použití. V primeranom množstve sú však mastné alkoholy v produkte takmer nebadateľné a preto ich nachádzame už skoro v každom hydratačnom kréme, aj v tých, ktoré sú určené pre mastnú či zmiešanú pleť. Ako rozoznať mastné alkoholy v zložení? S týmito sa v kozmetických produktoch stretnete najčastejšie:

 • Cetyl Alcohol (alebo inak Hexadecanol, Hexadecyl Alcohol, Palmityl Alcohol)
 • Cetearyl Alcohol (alebo inak (C16-C18) Alkyl Alcohol )
 • Stearyl Alcohol (alebo inak Octadecyl Alcohol)
 • Myristyl Alcohol
 • Isostearyl Alcohol
 • Lauryl Alcohol (alebo inak Dodecanol)
 • Lanolin Alcohol
 • Octadecanol (alebo inak Oleyl Alcohol)

Treťou skupinou sú aromatické alkoholy. Tie sú súčasťou esenciálnych (éterických olejov), ktoré sa tiež do kozmetiky pridávajú za účelom vône. V tomto prípade ich však nenájdeme samostatne v zložení, keďže sa nachádzajú v danom esenciálnom oleji, nájdeme len názov esenciálneho oleja.

Jedno zhrnutie na záver

Aj jednoduché aj mastné alkoholy sú pre niektoré výrobky nevyhnutnosťou. V prípade jednoduchých alkoholov je dôležité ich množstvo vo výrobku a najmä, či ich vaša pleť toleruje, nespôsobujú jej začervenania, nepríjemné sťahujúce či vysušujúce pocity a iné negatívne účinky. 

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.