Pokožka so sklonom k akné je veľmi špecifická. V dnešnom článku sa ale nebudem venovať zápalovému až cystickému akné, ktoré patrí jednoznačne do rúk lekára. Dozviete sa napríklad aj rôzne tipy a triky, na čo si dať pri takejto pokožke pozor, ako sa o ňu vhodne starať a čo s pleťou, ktorej sa upchávajú póry a často trpí na vyrážky rôzneho charakteru?
Čo vlastne spôsobuje upchávanie pórov? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že každá pokožka má póry, len na každej sa inak správajú. Ich viditeľnosť ovplyvňuje niekoľko faktorov – genetika, zvýšená produkcia mazu, znížená elasticita pokožky, zle zvolená starostlivosť o pokožku, ktorá póry upcháva, a iné. Keďže póry má každá pleť, nikdy sa ich nezbavíte. Určitým spôsobom ich je možné držať na uzde, aby neboli také viditeľné a najmä, aby sa neupchávali a potom nezapálili.
Medzi najznámejšie komedóny patria čierne (otvorené) a biele (uzavreté) bodky. Komedóny sú upchaté póry mazových žliaz, kedy sa v rozšírených póroch tento maz zvykne hromadiť. Ak maz stuhne a zoxiduje, jeho farba sa zmení na tmavú = hovoríme o čiernych bodkách.
Instatné riešenie – ílové produkty. Íl má špecifickú funkciu odstraňovať z pleti prebytočnú mastnotu a nahromadené nečistoty. Čo však neodporúčam je denná aplikácia ílových produktov, pretože sú aj vysušujúce a potom idú ruka v ruke s dehydratáciou pokožky. Aplikácia napríklad masky s obsahom ílu a iných hydratačno-upokojujúcich zložiek 1-2x do týždňa je ideálna.
Dlhodobá kontrola produkcie mazu – medzi najpoužívanejšie látky na redukciu mazu patria Vitamín A (retinoidy) a Vitamín B3 (niacínamide). Najmä vitamín B3 má z dlhodobého hľadiska úžasnú schopnosť regulácie mazu ale zároveň aj potrebnej hydratácie. Pokožke so sklonom k akné častokrát chýba voda (hydratácia) a tvorí nadmerné množstvo tuku (mazu).
Prečisťovanie pórov od zoxidovaného mazu – ak sú už čierne bodky vytvorené, je vhodné pravidelné čistenie pleti napríklad kyselinou salicylovou. Kyselinu salicylovú nájdeme ako v čistiacich výrobkoch, tak aj v toneroch či sérach. Čistiace výrobky aj tonery s kyselinou salicylovou odporúčam používať na striedačku s hydratačnými produktami (aj kyselina salicylová zvykne ako exfoliačná kyselina vysušovať) a séra aplikovať 2-3x do týždňa. Pri konzistentnom používaní sa výsledky dostavia o cca 1-2 mesiace.
Ultrazvuková špachtla - okrem návšetvy kozmetičky, je toto ďalšia účinná pomoc na čistenie pleti. Pri pravidelnom čistení 1x do týždňa dokáže viditeľne zredukovať tvorbu čiernych bodiek, prečistiť póry a tým pádom ich spraviť aj menej viditeľné.
Veľmi veľký pozor si však dajte na nadmerné presúšanie pokožky. Práve s týmto najčastejším problémom sa v praxi stretávam. Bojujete proti akné ale zároveň pleť dostatočne nehydratujete. Výsledok? Ešte väčšia tvorba akné, ešte väčšie mastnenie pokožky, na niektorých miestach dehydratácia, šupinky, tvorba svrbiacich suchých miest. Aj keď sa snažíte cieliť na redukciu tvorby mazu alebo na čierne body či póry, myslite na určitú rovnováhu. To čo pleti vysušujúcimi produktami zoberiete, jej hydratačnými musíte pridať.
A aké látky je vhodné v starostlivosti o pleť so sklonom k akné vyhľadávať? Je ich niekoľko, nielen na exfoliáciu či pomoc s upchávaním pórov a redukciou mazu, ale aj s hydratáciou.
Ak sa vaše vyrážky či akné zhoršuje, a dlhodobo spôsobuje rôzne problémy s pokožkou a diskomfort, s ktorým si neviete sami pomôcť, vyhľadajte prosím lekára, ktorý stanoví vhodnú liečbu.
Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.