Ako pristupovať k pokožke so sklonom k akné?

Pokožka so sklonom k akné je veľmi špecifická. V dnešnom článku sa ale nebudem venovať zápalovému až cystickému akné, ktoré patrí jednoznačne do rúk lekára. Dozviete sa napríklad aj rôzne tipy a triky, na čo si dať pri takejto pokožke pozor, ako sa o ňu vhodne starať a čo s pleťou, ktorej sa upchávajú póry a často trpí na vyrážky rôzneho charakteru?

Čo vlastne spôsobuje upchávanie pórov? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že každá pokožka má póry, len na každej sa inak správajú. Ich viditeľnosť ovplyvňuje niekoľko faktorov – genetika, zvýšená produkcia mazu, znížená elasticita pokožky, zle zvolená starostlivosť o pokožku, ktorá póry upcháva, a iné. Keďže póry má každá pleť, nikdy sa ich nezbavíte. Určitým spôsobom ich je možné držať na uzde, aby neboli také viditeľné a najmä, aby sa neupchávali a potom nezapálili.

Medzi najznámejšie komedóny patria čierne (otvorené) a biele (uzavreté) bodky. Komedóny sú upchaté póry mazových žliaz, kedy sa v rozšírených póroch tento maz zvykne hromadiť. Ak maz stuhne a zoxiduje, jeho farba sa zmení na tmavú = hovoríme o čiernych bodkách.

Ako teda môžeme regulovať produkciu mazu? Poznáme 4 najčastejšie riešenia:

Instatné riešenie – ílové produkty. Íl má špecifickú funkciu odstraňovať z pleti prebytočnú mastnotu a nahromadené nečistoty. Čo však neodporúčam je denná aplikácia ílových produktov, pretože sú aj vysušujúce a potom idú ruka v ruke s dehydratáciou pokožky. Aplikácia napríklad masky s obsahom ílu a iných hydratačno-upokojujúcich zložiek 1-2x do týždňa je ideálna.

Dlhodobá kontrola produkcie mazu – medzi najpoužívanejšie látky na redukciu mazu patria Vitamín A (retinoidy) a Vitamín B3 (niacínamide). Najmä vitamín B3 má z dlhodobého hľadiska úžasnú schopnosť regulácie mazu ale zároveň aj potrebnej hydratácie. Pokožke so sklonom k akné častokrát chýba voda (hydratácia) a tvorí nadmerné množstvo tuku (mazu).

Prečisťovanie pórov od zoxidovaného mazu – ak sú už čierne bodky vytvorené, je vhodné pravidelné čistenie pleti napríklad kyselinou salicylovou. Kyselinu salicylovú nájdeme ako v čistiacich výrobkoch, tak aj v toneroch či sérach. Čistiace výrobky aj tonery s kyselinou salicylovou odporúčam používať na striedačku s hydratačnými produktami (aj kyselina salicylová zvykne ako exfoliačná kyselina vysušovať) a séra aplikovať 2-3x do týždňa. Pri konzistentnom používaní sa výsledky dostavia o cca 1-2 mesiace.

Ultrazvuková špachtla - okrem návšetvy kozmetičky, je toto ďalšia účinná pomoc na čistenie pleti. Pri pravidelnom čistení 1x do týždňa dokáže viditeľne zredukovať tvorbu čiernych bodiek, prečistiť póry a tým pádom ich spraviť aj menej viditeľné.

Veľmi veľký pozor si však dajte na nadmerné presúšanie pokožky. Práve s týmto najčastejším problémom sa v praxi stretávam. Bojujete proti akné ale zároveň pleť dostatočne nehydratujete. Výsledok? Ešte väčšia tvorba akné, ešte väčšie mastnenie pokožky, na niektorých miestach dehydratácia, šupinky, tvorba svrbiacich suchých miest. Aj keď sa snažíte cieliť na redukciu tvorby mazu alebo na čierne body či póry, myslite na určitú rovnováhu. To čo pleti vysušujúcimi produktami zoberiete, jej hydratačnými musíte pridať.

Tu sú moje malé rady:

 • Čistite a odličujte si pokožku jemnými a šetrnými prípravkami 1-2x denne – čierne bodky či vyrážky z pleti „nevydrhnete“, obmedzte používanie abrazívnych peelingov na minimum.
 • Denná exfoliácia nie je potrebná – denné odstraňovanie odumretých kožných buniek (exfoliácia) chemickými či enzymatickými prípravkami naozaj nie je potrebná. Skús te obmedziť exfoliáciu na 1-3x týždenne, a v rutine použite vždy len 1, maximálne 2 produkty s obsahom kyselín. Inak riskujete narušenie kožnej bariéry.
 • Dostatočne hydratujte – dehydrovaná pleť alebo málo hydratovaná pleť sa bráni, a bráni sa tak, že produkuje viac a viac mazu. To znamená – viac a viac hromadenia sa mazu v póroch = viac upchávania pórov. Krátko, stručne, výstižne – hydratačný krém naozaj potrebuje aj mastná pleť.
 • Upchávanie pórov a tvorba vyrážok či akné má súvis aj s poškodenou kožnou bariérou. Zamerajte sa na podporu kožnej bariéry vhodnými látkami, obsiahnutými napríklad v hydratačnom kréme. Kožná bariéra a rovnako tak kožný mikrobióm v rovnováhe sú dôležité.
  Antixodant a SPF je nutnosť – ja viem, čo si mnoho z vás hovorí – SPFká sú na pleť ťažké, pleť mám ešte viac mastnú a ešte viac sa mi upchávajú póry. Avšak, treba hľadať. Také, ktoré vám sadne a ktoré vám bude vyhovovať. Lebo slnko je najväčší voľný radikál – oxidant. Maz v póroch oxiduje aj kvôli oxidantom. Nevynechávajte tento mimoriadne dôležitý krok, ešte aj navyše ak používate v rutine kyseliny na pomoc s upchatými pórmi či akné. Skúste sa poobzerať po nápisoch ako „oil-free“ (bez obsahu oleja), „non-comedonic“ (nekomedogénny – neupchávajúci póry) alebo po minerálnych SPF, ktoré obsahujú minerálne filtre – všeobecne bývajú zmatňujúce a zinok pokožku mierne vysušuje/odmastňuje. Ich problémom je však možná beloba po použití.

A aké látky je vhodné v starostlivosti o pleť so sklonom k akné vyhľadávať? Je ich niekoľko, nielen na exfoliáciu či pomoc s upchávaním pórov a redukciou mazu, ale aj s hydratáciou.

 • Centella Asiatica – upokojuje, hydratuje a redukuje začervenanie a produkciu mazu
 • Retinoidy – sú protizápalové, urýchľujú výmenu buniek a redukujú tvorbu mazu
 • AHA kyseliny (mliečna, glykolová, mandľová) – sú antibakteriálne, pokožku exfoliujú a urýchľujú výmenu buniek
 • BHA kyseliny (salicylová) – je antibakteriálna, exfoliujú pokožku a aj póry do hĺbky
 • Kyselina azelaová – je protizápalová a antibakteriálna, pozitívne vplýva na viditeľnosť pórov
 • Zelený čaj (extrakt) – je protizápalový, antioxidant, ktorý hydratuje a zároveň reguluje tvorbu mazu
 • Ceramidy – pleť upokojujú, hydratujú, redukujú začervenanie a obnovujú kožnú bariéru
 • Aloe vera – pokožku upokojuje, hydratuje, je ľahká a neupcháva póry, antibakteriálna a redukuje začervenanie
 • Niacinamide – pokožku upokojuje, redukuje začervenanie a tvorbu mazu, hydratuje a má aj pozitívny vplyv na pigmentácie po vyrážkach
 • Succinic acid – v profesionálnych ošetreniach sa v kombinácii s kyselinou hyalurónovou používa na redermalizáciu – eliminuje predčasné známky starnutia. V kozmetike ponúka jemné exfoliačné vlastnosti a redukuje produkciu mazu, pomáha kontrolovať akné a zamedzuje tvorbe baktérií, zlepšuje štruktúru a tón pleti a pomáha s pigmentáciami.

Ak sa vaše vyrážky či akné zhoršuje, a dlhodobo spôsobuje rôzne problémy s pokožkou a diskomfort, s ktorým si neviete sami pomôcť, vyhľadajte prosím lekára, ktorý stanoví vhodnú liečbu.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.