Sérum: Čo to je a čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

V čase rozmachu produktov v starostlivosti o pleť sa do popredia dostávajú séra. Ich výhoda tkvie nielen v celkovej formulácii produktu ale aj v ich účinku na pleť. Prečo by ste ich však mali zaradiť do rutiny? Aké séra sú vhodné pre ten či onen typ/stav pleti?

Sérum je cielená starostlivosť, pôsobí v hlbších vrstvách pokožky (na rozdiel od krému), je zväčša formulované, aby penetrovalo do pleti. Nemýľte sa a príliš to ani neporovnávajte s hydratačným krémom, lebo jeho úlohou je starostlivosť o vrchné vrstvy pokožky a je dôležitý pre každého. Aj keď krém obsahuje aktívne látky, nie sú v ňom v takej vysokej koncentrácii ako v sére.

Sérum obsahuje vysokú koncentráciu aktívnych látok a cieli na určitý problém. Ak vás trápi nadmerná produkcia mazu, cielená starostlivosť vo forme séra s aktívnou látkou niacinamide vám môže pomôcť nadmernú produkciu mazu udržiavať v norme. Ak vás trápia pigmentácie, sérum s aktívnou látkou alpha arbutin, kyselina azelaová či kyselina kojová vám môže pomôcť so zosvetlením. Sérum poskytuje spravidla vyššie koncentrácie aktívnych látok ako je tomu v prípade krémov či pleťových mliek. Zároveň však menej, ako v prípade ampuliek. Na rozdiel od ampuliek sa séra môžu používať každý deň a radiť do rutiny aj ráno aj večer.

Séra sú zväčša formulované na vodnej báze. Majú ľahkú, rýchlo sa vstrebávajúcu konzistenciu. Nájdeme aj olejové séra, ktoré sú zložené prevažne z olejov. Postup vrstvenia jednotlivých sér je zväčša podľa jeho konzistencie – od najredšieho po najhustejšie. Ľahučké gélové séra (dávam ako prvé), ale aj krémové séra, ktoré vrstvím zase ako posledné pred krémom. Ak radím olejové sérum, tiež ho aplikujem tesne pred krémom. Toto sú však všeobecné pravidlá, vždy sa riaďte aj podľa svojho pocitu či voľby produktov.

Aktívne látky

sú také látky, ktoré cielia na určitý problém (stav) pleti a je vedecky preukázané, že môžu zmeniť pleť a poskytnúť želaný efekt. Aktívne látky nájdeme dnes už takmer v každom produkte, avšak najvyššie koncentrácie poskytujú práve už spomínané séra a ampulky.

Inaktívne látky

sú neoddeliteľnou súčasťou kozmetických produktov. Napomáhajú aktívnym látkam zastávať ich funkciu. Sú nosičmi pre aktívne látky, poskytujú produktu tú správnu konzistenciu, celkový pocit z produktu, napr. aj jeho vôňu či trvanlivosť. Medzi inaktívne látky patria rôzne skupiny látok:

  • Urýchľovače penetrácie – umožňujú aktívnej látke preniknúť hlbšie ho pokožky a prísť do cieľa.
  • Parfumácia – poskytuje kozmetickému výrobku senzorický (čuchový) zážitok alebo maskuje zápach iných látok.
  • Emolienty – dodávajú výrobku a následne aj pleti zjemnenie.
  • Konzervanty – chránia výrobok pred kontamináciou baktériami, poskytujú mu
    mikrobiálnu stabilitu a predlžujú celkovú životnosť produktu.
  • Emulgátory – umožňujú zmiešanie dvoch inak nemiesiteľných fáz – olej a voda sú nemiesiteľné fázy.
  • Zahusťovadlá – pomáhajú k správnej konzistencii a viskozite celkového produktu, zvyšujú aj celkovú stabilitu výrobku.
  • Pufre – vo výrobku slúžia na zastabilizovanie či neutralizáciu pH.
  • Surfaktanty – látky, vďaka ktorým kozmetické výrobky penia, zväčša odstraňujú maz a nečistoty, ale pridávajú sa aj do emulzií olej/voda na udržanie takejto emulzie (aby sa neoddelili, napríklad, z telového mlieka samostatne voda a samostatne olej).
  • Blokátory – slúžia na ochranu pred slnečným žiarením, blokujú jeho pôsobenie na pokožku.

Aktívne látky sa nedajú takto kategorizovať na rôzne skupiny, ale pozrieme sa na základné aktívne látky v sérach, s ktorými sa najčastejšie stretávame. Výhodou je uvádzanie percent na obal produktu a vyzdvihnutie tej danej aktívnej látky v koncovom produkte. Neprekombinujte si rutinu. Držte sa pravidla maximálne 1-2 sér v jednej rutine – čiže ráno a večer. Dávajte si pozor na kombinácie aktívnych látok, ak ste nováčikom v skincare, vyhľadávajte multifunkčné séra, ktoré ponúkajú niekoľko aktívnych látok vo vzájomnej symbióze v jednom produkte. Príkladom takých nevhodných kombinácii sú napríklad retinoidy v jednom produkte/jednej rutine s kyselinami.

Napríklad v Clearing sére určenom na aknóznu pokožku nájdeme aktívne látky čajovník, retinoidy (Vitamín A) , olej z grepových jadierok je mimoriadne bohatý na kyselinu linolovú. Vzhľadom k tomu, že aknózna pokožka je pokožka zároveň s poškodenou bariérou a aktívnym zápalom, v sére nájdeme aj kyselinu hyalurónovú, glycerín či panthenol, na predchádzanie tvorby jazvičiek po akné obsahuje sérum aj Vitamín E. To je dokopy viac ako 7 aktívnych látok na boj s aknóznou pokožkou – samozrejme sérum ich obsahuje viac, ja som vymenovala len tie, ktoré uvádzam aj v tabuľke. Toto považujem za multifunkčný produkt, ktorý zastane funkciu jedného séra v rutine. Je nakombinované a sformulované tak, aby nespôsobovalo iritácie a iné nepríjemné pocity. Vždy je tu šanca na iritáciu či podráždenie, avšak oproti kombinovaniu viacerých sér naraz je riziko minimálne.

Samozrejme nezatracujem ani používanie aktívnych látok samostatne v sérach, pretože skúsenejší vedia, ktoré látky im vyhovujú a je možné tak účinne cieliť na rôzne problémy. Tak isto zväčša vedia, ako séra majú vrstviť, ktoré sa spolu neznesú a môžu spôsobiť preexfoliáciu, začervenanie či iritáciu. Ak by som sa mala postaviť na jednu stranu, staviam sa na stranu multifunkčných sér.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.