Čo sú ampulky či koncentráty a ako sa líšia od sér?

Starostlivosť o pleť a dostupné produkty idú stále vpred. Najnovším trendom je aplikácia ampuliek či koncentrátov na pleť, ktoré sú ešte viac koncentrovanejšie ako séra. Ako sa však ampulky používajú a v čom sú odlišné od klasických sér?

Ampulky či koncentráty sú doslova nadupané aktívnymi látkami cieliacimi na určitý typ či stav pleti a prichádzajú na pomoc v podobe kúr. Určite ste sa už s tým stretli – malinké fľaštičky, zväčša balené po 5 až 10 kusoch. V mnohých ľudoch to evokuje príliš vysokú cenu za príliš málo produktu, ale nie je tomu vôbec tak. Ampulky či koncentráty sú navrhnuté a vyvinuté tak, aby v množstve 5 až 10 ampuliek v jednom balení nahradili (alebo sa skôr priblížli) kozmetickým ošetreniam a aplikácii produktov v kozmetických salónoch. Nepoužívajú sa ako séra v rannej aj večernej rutine, ale poskytujú nejakú formu kúry, ktorá sa – podobne ako kozmetické ošetrenie – aplikuje len pár krát do mesiaca. Vzhľadom na vysokú koncentráciu aktívnych látok by ani denné používanie nebolo možné – pre pleť by to mohlo byť príliš.

Spravidla platí, že ampulky sú najkoncentrovanejšie kozmetické produkty. Aktívne látky cieliace na určitý typ pleti či stav sú v nich zastúpené v niekoľko násobne vyššom množstve, ako je tomu napríklad v prípade sér či krémov. Spravidla tiež platí, že každá tá daná ampulková kúra cieli na určitý druh problému. Napríklad Brightening Ampoules cielia na hyperpigmentácie. Preto sa produkt a jeho zameriava na perfektné namixovanie aktívnych látok s použitím minima vedľajších (inaktívnych) látok.

Ampulky z pohľadu zloženia majú jednoduchšie, ale účinnejšie zloženie. Zatiaľ čo sérum môžeme používať denne a okrem aktívnych látok cielacich na daný problém ponúkajú aj starostlivosť v podobe humektantov (hydratačných a zvlhčujúcich látok), ampulky bývajú naformuované jasne. Krátke a pár zložkové zloženie, podľa názvu majú drvivo zastúpené dané látky. Napríklad Brightening ampulky budú obsahovať drvivú väčšinu zložiek rozjasňujúcich. Anti-aging zase protistarnúcich. Preto sa ani nesmú používať denne ráno či večer ale podľa odporúčania výrobcu len pár krát do mesiaca.

Ako ampulky zaradiť do rutiny?

Ampulky sú doplnok. Nenahrádzajú nám bežnú starostlivosť o pokožku, ani sérum ani krém. Nie sú to produkty každodennej rutiny a ich obsah aktívnych látok je naozaj veľmi vysoký. Je dôležité si uvedomiť, že ampulky sa dajú aplikovať podľa výrobcu ako kúra alebo ako doplnok k rutine večer 1x do týždňa. Ampulky a koncentráty sa používajú najčastejšie večer a už nie je potrebné vrstviť k ampulke sérum. Oba produkty obsahujú aktívne látky, ktoré penetrujú hlbšie do pleti a nie je to nutné a mohlo by to viac uškodiť, ako pomocť.

Pravidlá pri používaní ampuliek sú jednoduché – zaradíte ich do svojej rutiny na určitý čas a možete ich aplikovať klasicky topicky na pleť, krk a dekolt (prstami), alebo vpravovať ultrazvukovou špachtľou či mikroihličkovať mezostampom. Opäť sa vždy riadime odporúčaním výrobcu, ktorý danú ampulku ponúka a rovnako uvádza, ako ich možno používať. Ak nespotrebujete ampulku celú na jeden večer (nie je to ani nutné – nepreháňajte to, aby ste si nepodráždili pleť alebo nezalepili produktom tvár), je možnosť ju na 24-48 hodín odložiť do chladničky a aplikovať pri ďalšej starostlivosti o pleť.

Ing. Katarína Balabánová

Kozmetike a kozmetickým produktom sa aktívne venujem už viac ako 5 rokov. Vyštudovala som chemicko-technologickú fakultu v Prahe a zaujíma ma všetko od zloženia, cez štúdie, po účinok kozmetických produktov. Na instagrame a YT pôsobím už niekoľko rokov a snažím sa sledovateľom pomáhať zorientovať sa v zložení a v kozmetickom svete.